E-Kitap Palm tutan Muteferrika

 
Elektronik Kitap Devri
 
600 gramlık elektronik kitap sayesinde 12 ciltlik bir seriyi cepte taşımak mümkün. E-kitabın sayfaları düğmeyle çevriliyor
 
 NEW YORK - Gelişen teknoloji, insanları kâğıt işlerinden uzaklaşmaya, alışverişten sohbete her şeyi bilgisayar ekranından yürütmeye zorluyor. Bir çeşit 'cep kitabı' olarak tasarlanan, 600 gramlık elektronik kitap ya da 'e-kitap' sayesinde artık 12 ciltlik bir seriyi rahatlıkla cebinizde taşıyabiliyorsunuz.

 Yenilikleri uygulamada birinci sırayı kimseye kaptırmayan Amerikalılar, kitap büyüklüğündeki ekrandan best-seller olmuş romanları okumak için can atıyor. Bu nedenle de kitabın ya da gazetenin sayfalarını şöyle bir karıştırdım deyimi çoktan rafa kalktı bile. Bunun yerine bir kitabın filanca baskısı yerine elektronik baskısı gibi kavramlar kullanılıyor.

 Elinize aldığınız e-kitabınızın sayfalarını yanındaki düğmelerle aşağı yukarı çekerek okuyorsunuz.

 Ayrıca e-kitabınızın şarjı size 33 saat boyunca hizmet ediyor. Eğer satırların altını çizme alışkanlığınızdan vazgeçmek istemiyorsanız elektronik kalemiyle bunu başarabilirsiniz.

 Bazı kitap kurtları için sayfalara dokunmak, hatta kitabın kokusunu duymak ayrı bir zevk verir. İster kalın, ister ince olsun kitaplığa dizilen kitapları teker teker yerinden çıkarıp göz atan, tozlarını alanlar ne yazık ki artık elektronik kitaplarına yükletecekleri yeni kitapları takip etmekle yetinecek. Bu fikir Teksas'ta özellikle okul kitapları için çok cazip bir uygulama olarak görülüyor. Çünkü sırt çantalarında kilolarca kitap taşımak zorunda kalan öğrenciler bu külfetten de kurtulacak. Bilgi için www.everybook.net/ www.openebook.org/ www.eink.com/ www.ebooknet.com adresleri çoktan faaliyete geçti bile. (Spiegel Spezial)

 

22 Ekim 1999 tarihli Radikal Gazetesinden alınmıştır.
http://www.radikal.com.tr/1999/10/22/yasam/ele.html
 

 
 
Anasayfa
 
 
E-kitap
 
E-öykü
Bilgi