Morpheus, Bearshare ve iMesh'i Hızlandırmanın Yolu

İçindekiler:

1. Morpheus, Bearshare ve iMesh'in Kullandığı Gnutella Ağı Hakkında
2. Paylaşım Ağının Temeli ve Hız Kazanmanın Yolu
3. En iyi verim için Program Ayarları

1. Gnutella ağı, napster'a alternatif olarak geliştirilen bir noktadan-noktaya (peer-to-peer [p2p] ) ağ protokoludür. Bu sistemde bir merkez yoktur ve hedef ağı kullananların birbirleri ile dosya PAYLAŞMALARIDIR.

Binlerce kullanıcı bu ağı kullandiğından ve bu kadar bilgisayarı taramak zor olacağından, kullandığınız program sadece ufkunuz dahilindeki bilgisayarlarda arama yapar.
Bu sebeple bir dosyanın kolayca bulunabilmesi ancak o dosyanın pek çok makinada bulunarak paylasima açık olabilmesi ile mümkun olur.

2. Bu _paylaşım_ ağlarının temeli oldukça basit bir sözcüğe dayanır:"PAYLASMAK" Elinizdeki dosyalarin (mp3'ler video klipler, ekitaplar, vs. vs.) yayilmasını saglarsanız, dosyaların bulunabilirliğini, dolayısıyla da ağ hızıni arttırmış olursunuz.

Her bilgisayar sınırlı bir band-genişliğine sahiptir ve aynı anda belli bir miktar dosya çekimine izin verirler. Sizin aradığınızı buldugunuz tek kaynak o sırada dosya upload limitini doldurmuşsa, sırada beklemeye alınıyorsunuz haliyle. Oysa bir dosyanın aynı anda pek çok kaynakta bulunması durumunda, sırada beklemediğiniz gibi dosyayı ayni anda parça parça her bir kaynakdan cekerek, hızınızı kaynak sayısı kadar arttırabiliyorsunuz. Üstelik, paylaşılan dosya sayısı arttıkça daha hızlı olan yurtiçi internet omurgasını kullanırak.

Kısaca bir dosyanın hızlı çekilebilmesi o dosyanun pek çok kaynakta bulunması ile mümkün. Pek çok kaynakta bulunması ise, sizin çektiklerinizi digerleriyle paylaşmanızla olası.

3. Peki bu programları sürekli açık tutmak bilgisayarınızı ve bağlantı hızınızı düşürür mü? Yanıt, kısaca HAYIR. Internet bağlantınız çift yönlüdür, ve siz internette dolaşır ya da dosya çekerken bunun sadece geliş yönünü kullanırsınız. Paylaşıma açtığınız dosyaları insanlar sizden çekerken ise gidiş yönü kullanılır.

Bunun yanında bu programlar, bağlantıyı garanti etmek için standart ayarları ile gereğinden fazla host ile bağlantı kurarlar. Modem Kullanıcısı iseniz, bağlantı sayısını 2 host ile sınırlayabilirsiniz. Bu yeterlidir.

Ayrica bu programlarla insanların aynı anda sizden çektikleri dosya sayısına ve bağlantı hızına da limit koyabiliyorsunuz. Örnegin Modem kullanıcısıysanız aynı anda 2 upload'a izin vererek, dosyaların kişi başına 2KBps ile çekilmesini, yani bir mp3'ün 20-30 dakikada aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu, 1 saatte 5 mp3'ü yaymanız demek. Ya da 1MB'lık ekitaplardan 1 saatte 3600s/(1MB/4.2KBps) = 15 tane yayabilirsiniz. Bunu sizin gibi 100 kişi daha yapsa bir saate 1500 ekitap, veya 500 mp3 el değiştirebilir. Ve bu dosyalar paylaşımda durduğu sürece bu ağın verimi gün geçtikçe artacaktır,yeter ki çektiklerinizi PAYLAŞIN.

===